Dům Modrava

Novostavba výjimečné luxusní horské reszidence
Modrava, Šumava

Dodavatel: Metrostav a.s. a menší dodavatelé
Autor: Ing. arch. Radan Hubička
Projektant: DELTAPLAN
Architektonický atelier Radana Hubičky
Realizace: 2005 – 2008
Investice: neuvedena

Projekt výjimečného domu na Modravě zpracoval ateliér DELTAPLAN ve spolupráci pro Architektonický atelier Radana Hubičky.

Dům je citlivě zasazen do prostředí rozlehlé, lesem ohraničené paseky na šumavské Modravě dvě stě metrů nad Klostermannovou chatou. Vznikl na místě skeletu nedostavěné třípatrové budovy roty Pohraniční stráže.
Jedná se o nízkoenergetický ekologický dům, který tepelně izoluje zemina na střeše a zapuštění do svahu. Vytápění zajišťují tepelná čerpadla (země-vzduch). Podobný ekologický dům je svým charakterem ojedinělý v celé České republice.

Průčelí zdobí desítka kmenů, které podpírají střechu. Střecha je zelená. Stavba je obložena kameny a dřevem. Dům stojí na základech o rozměrech 30×40 metrů. Základy stavby jsou zapuštěné do svahu a stojí částečně na skále. Ani přes veliké rozměry dům nepůsobí nijak mohutně. Je to tím, že je z větší části zasazen do terénu. Celá čelní stěna domu je „prosklená“. Použity jsou speciální čiré akrylátové desky, která kvůli jejich rozměrům musela být vyrobena v USA a Německu.

Na hrubou stavbu odlitou ze železobetonu bylo spotřebováno přes 2500 krychlových metrů betonu. Šířka obvodového zdiva je 40 cm, další zdi uvnitř domu mají šířku od 30 do 60 cm. Do hrubé stavby bylo spotřebováno 170 tun železných armatur.

Zdroj informací a internetové stránky Domu Modrava: http://www.dum-modrava.cz/